Software Product Owner for Platform SW

Főbb feladatok

  • As a Product Owner, you will be responsible for successful outcomes associated with the Embedded Platform SW of Electronic Brake Control product.
  • You will identify business value and assist in setting strategy for, in partnership with the Project Manager, Architect, Quality, Testing and internal stakeholders.
  • You will work with Project Manager, internal stakeholders and external stakeholders to design and implement Platform SW roadmap, prioritize the roadmap in line with our business objectives and strategy, and communicate the roadmap across the organization.
  • You will work with technical team(s) to guide and participate in product design sessions in order to develop scope and define backlog items.
  • You will write feature stories, work packages and work with the project team to ensure a consistent and complete approach to communicating work, objectives and requirements to our partners.
  • You will work with the technical team to validate technical design, perform acceptance testing, and ensure that the roadmap is being executed.
  • You will write & derive SW requirements based on the customer input & system requirements.

Munkakör betöltésének feltételei

  • Graduated as Electrical Engineer or Mechatronics Engineer or Computer Engineer (BSc/MSc)
  • At least 2-3 year experience with Embedded System development (C/C++ based embedded development)
  • Good communication and excellent cooperation skills
  • Fluent in English
  • Experience in Project management
  • Experience in Agile Development

Munkakör betöltése során előnyt jelent

  • Certified Product Owner
  • Experience as SW Product Owner in embedded development project
  • Experience with AUTOSAR-based embedded project
  • German language knowledge
  • Experience in project where ASPICE and/or ISO26262 applied

Állás adatai

Referencia szám: EPD32/2021/03
Pozíció pontos megnevezés: Software Product Owner for Platform SW
Munkavégzés helye: 1119 Budapest, Major utca 69.
Munkaszerződés típusa: Határozatlan idejű

A Knorr-Bremse vállalatcsoport a világ vezető közúti haszonjármű és vasúti fék-, felfüggesztés- és menetdinamikai járműrendszerek gyártója és fejlesztője. A vállalat a biztonságos, innovatív és gazdaságos termékek fejlesztésével, gyártásával és értékesítésével a piacvezető technológia mellett kötelezte el magát.

A kecskeméti székhelyű Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. a cégcsoport Haszonjármű Üzletágának stratégiai fontosságú gyártó- és fejlesztőbázisa. A budapesti Kutatási Fejlesztési Központjában és a kecskeméti Tesztközpontban kiváló mérnökök agilis csapata fejleszti a pneumatikus és elektronikus fékrendszereket, járművezetői asszisztens rendszereket (Driver Assistance Systems), járműdinamikai szabályozókat (Electronic Stability Program, Roll Stability Program) és egyéb innovatív termékeket.

Ossza meg vagy mentse el a kedvencei közé ezt az állást: Software Product Owner for Platform SW