IE EXPERT TECHNOLOGY – TEST SYSTEMS

Főbb feladatok

  • Develop test bench concepts and specifications for end of line test benches focusing mainly on pneumatic and mechatronic products
  • Review, align and coordinate technical details with the different internal teams, external suppliers and receiving locations
  • Support, coordinate and drive the commissioning and installation of the equipment at our supplier locations and at the receiving locations globally
  • Develop test sequences and programs with our Knorr-Bremse specific Software
  • Train and Coach new colleagues from other locations in developing test benches
  • Support our locations in daily troubleshooting activities and CIP projects
  • Support our internal software development team and align on new developments and improvements
  • Support, develop and promote our internal standards. Ensure they are kept and improve them on a daily basis

Munkakör betöltésének feltételei

  • Technical education – mechanical, electrical or mechatronics
  • University Degree or similar education
  • Min. 3 years working experience
  • We expect know-how and expertise in the following areas:
  • Custom made machine building and design
  • Pneumatic testing
  • Electric circuit diagrams
  • Basic programming knowledge
  • Good overall manufacturing knowledge in the automotive industry
  • Analytic thinking
  • Fluent spoken and written English on business level
  • Project management skills

Munkakör betöltése során előnyt jelent

  • Strong, motivated and self-driven personality
  • Open minded, good in connecting with people, can socialize and finds easily connection to others
  • A challenger who is self-critical, needs to respect other opinions, willing to discuss
  • A practical person with an operational background
  • Able to travel around up to 50% in average through out the year on a global basis

Állás adatai

Állás azonosító: 1210
Pozíció pontos megnevezés: IE EXPERT TECHNOLOGY – TEST SYSTEMS
Munkavégzés helye: 6000 Kecskemét, Georg Knorr utca 8.
Munkaszerződés típusa: Határozatlan idejű
Jelentkezési határidő: 2021.08.31.

A Knorr-Bremse vállalatcsoport a világ vezető közúti haszonjármű és vasúti fék-, felfüggesztés- és menetdinamikai járműrendszerek gyártója és fejlesztője. A vállalat a biztonságos, innovatív és gazdaságos termékek fejlesztésével, gyártásával és értékesítésével a piacvezető technológia mellett kötelezte el magát.

A kecskeméti székhelyű Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. a cégcsoport Haszonjármű Üzletágának stratégiai fontosságú gyártó- és fejlesztőbázisa. A budapesti Kutatási Fejlesztési Központjában és a kecskeméti Tesztközpontban kiváló mérnökök agilis csapata fejleszti a pneumatikus és elektronikus fékrendszereket, járművezetői asszisztens rendszereket (Driver Assistance Systems), járműdinamikai szabályozókat (Electronic Stability Program, Roll Stability Program) és egyéb innovatív termékeket.

Ossza meg vagy mentse el a kedvencei közé ezt az állást: IE EXPERT TECHNOLOGY – TEST SYSTEMS