Global Controller (cross) Business Unit Function Platform

Főbb feladatok

  • Single Point of contact for all financial topics within the Cross Business Unit (BU) Function Platform.
  • Coordinating and supporting function between BU/CoC Leader, local Controlling departments and other functions of Knorr-Bremse CVS (Commercial Vehicle Systems) in the course of the STRAP and MOP planning.
  • Identifying, understanding and implementing the key R&D processes (capacity planning, reporting, Inter Center of Competence [CoC] Charging, planning of Intercompany Charges incl. alignment between the different legal entities and departments).
  • Target Costing: check and drive activities to reach target costing from the development phase until SoP (start of production).
  • Consulting and support of all relevant Cross BU Function activities like profitability calculations for development projects, investments, relocations, make or buy decisions and pricing strategy.
  • Preparation of Business Cases & Project Controlling.
  • Close cooperation with the development team and production and check of product calculations.
  • Plan / Actual analysis for Cross BU Function: report deviations and drive measures for mitigation.
  • Monthly analysis and reconciliation of the Cross BU financial key figures
  • Support, drive and coordinate ratio projects within the Cross BU Function.
  • Support RfQ processes with customers.

Munkakör betöltésének feltételei

  • Education: University degree in finance, business management and/or controlling
  • Work experience: min 5 years in a controlling function (preferable at manufacturing company, ideally automotive)
  • Controlling skills
  • Analytical skills
  • Financial knowledge
  • MS-Office (Word, Excel, Powerpoint)
  • English a must oral and in written
  • SAP CO, GMR, Analysis for Office, IT affinity
  • Accuracy
  • Assertiveness and work experience in international teams
  • Managing internal customer needs
  • Self-management, self-motivation and stress tolerance
  • Work experience with Top Management, senior appearance
  • Flexibility (Sometimes it is necessary to travel to Munich)
  • Intercultural competences

Munkakör betöltése során előnyt jelent

  • SAP FI knowledge

Állás adatai

Állás azonosító: 1216
Pozíció pontos megnevezés: Global Controller (cross) Business Unit Function Platform
Munkavégzés helye: 6000 Kecskemét, Georg Knorr utca 8.
Munkaszerződés típusa: Határozatlan idejű

A Knorr-Bremse vállalatcsoport a világ vezető közúti haszonjármű és vasúti fék-, felfüggesztés- és menetdinamikai járműrendszerek gyártója és fejlesztője. A vállalat a biztonságos, innovatív és gazdaságos termékek fejlesztésével, gyártásával és értékesítésével a piacvezető technológia mellett kötelezte el magát.

A kecskeméti székhelyű Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. a cégcsoport Haszonjármű Üzletágának stratégiai fontosságú gyártó- és fejlesztőbázisa. A budapesti Kutatási Fejlesztési Központjában és a kecskeméti Tesztközpontban kiváló mérnökök agilis csapata fejleszti a pneumatikus és elektronikus fékrendszereket, járművezetői asszisztens rendszereket (Driver Assistance Systems), járműdinamikai szabályozókat (Electronic Stability Program, Roll Stability Program) és egyéb innovatív termékeket.

Ossza meg vagy mentse el a kedvencei közé ezt az állást: Global Controller (cross) Business Unit Function Platform