Functional Software Product Owner for e-Motor Actuators

The commercial vehicle market is transforming and moving towards hybrid or even purely electric powertrain solutions. Accordingly, the conventional compressed air systems, which have operated brakes, transmissions, and other peripherals are being replaced by purely electrical solutions. Our group is responsible for developing actuators, that implement state-of-the-art motor control solutions for precision control of position, speed, torque or even force.

Főbb feladatok

  • As a Product Owner, you will be responsible for successful outcomes associated with Functional Software for e-Motor driven actuator product(s).
  • You will work with internal and external stakeholders to design and implement software roadmap, prioritize the roadmap in line with our business objectives and strategy, and communicate the roadmap across the organization.
  • You will work with technical team(s) to guide and participate in product and/or software design sessions to develop scope and define backlog items.
  • You will be responsible to coordinate and plan development items between function software and platform software interface.
  • You will work with the technical team to validate technical design, construct acceptance testing, and ensure that the roadmap is being executed.
  • You will write feature stories, work packages and work with the project team to ensure a consistent and complete approach to communicating work, objectives, and requirements to our partners.

Munkakör betöltésének feltételei

  • Graduated as Electrical Engineer or Mechatronics Engineer or Computer Engineer (BSc/MSc)
  • At least 2-3 year experience in automotive industry with strong knowledge in model-based development and/or embedded system development (Matlab, C/C++ based embedded development)
  • Good communication and excellent cooperation skills

Munkakör betöltése során előnyt jelent

  • Experience in Agile Development and/or Certified Product Owner
  • Experience as SW Product Owner in development project
  • Experience in project where ASPICE and/or ISO26262 applied
  • Experience in multicultural, multi-locational project

Állás adatai

Referencia szám: T/R-DT-TM-RDP3/2022/03
Pozíció pontos megnevezés: Functional Software Product Owner for e-Motor Actuators
Munkavégzés helye: 1119 Budapest, Major utca 69.
Munkaszerződés típusa: Határozatlan idejű

A Knorr-Bremse vállalatcsoport a világ vezető közúti haszonjármű és vasúti fék-, felfüggesztés- és menetdinamikai járműrendszerek gyártója és fejlesztője. A vállalat a biztonságos, innovatív és gazdaságos termékek fejlesztésével, gyártásával és értékesítésével a piacvezető technológia mellett kötelezte el magát.

A kecskeméti székhelyű Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. a cégcsoport Haszonjármű Üzletágának stratégiai fontosságú gyártó- és fejlesztőbázisa. A budapesti Kutatási Fejlesztési Központjában és a kecskeméti Tesztközpontban kiváló mérnökök agilis csapata fejleszti a pneumatikus és elektronikus fékrendszereket, járművezetői asszisztens rendszereket (Driver Assistance Systems), járműdinamikai szabályozókat (Electronic Stability Program, Roll Stability Program) és egyéb innovatív termékeket.

Ossza meg vagy mentse el a kedvencei közé ezt az állást: Functional Software Product Owner for e-Motor Actuators