Cybersecurity Architect

The Knorr-Bremse R&D Center is looking for Cybersecurity Architect into its Budapest location cybersecurity team. Knorr-Bremse R&D Center is part of the Commercial Vehicle division of Knorr-Bremse AG, which designs and manufactures systems for Commercial trucks, busses, trailers and heavy duty vehicles. As Cybersecurity Architect you will be responsible for advice, governance projects and support them to understand and develop technical solutions matching with the needs of the project.

Főbb feladatok

  • Conduct Threat Analysis and Risk Assessment of projects (TARA).
  • Analyze Risk Assessment data and propose Cybersecurity Concept.
  • Design technical solutions for products and surrounding environment.
  • Technical requirement specification and support of development.
  • Design and tailor generic cybersecurity solutions across products.
  • Definition of cybersecurity processes and policies.
  • Customer communication and support of customer reviews.
  • Train employees and conduct on awareness across the company.

Munkakör betöltésének feltételei

  • At least 3 year experience with automotive cybersecurity solutions or 5 year on field of IT security
  • BSc or MSc degree in Engineering or Computer Science
  • Understanding on automotive embedded systems and practices
  • Professional knowledge on technical cybersecurity solutions and practices
  • Software engineering experience with secure coding practices
  • Fluent in English

Munkakör betöltése során előnyt jelent

  • Understanding on today's automotive cybersecurity standards and regulations (such as ISO/SAE 21434, UN Regulation 155 and 156)
  • Relevant certification on field of cybersecurity (CISSP, CISSP-ISSAP, CompTIA Security+/CySA, or similar)
  • Experience with Commercial Vehicle systems and solutions (J1939, pneumatics, etc..)
  • Experience with hardware security including Hardware Trust Anchors, PCB design and product packaging
  • Experience with AUTOSAR based systems and software development (AUTOSAR Classic Platform)
  • Knowledge on automotive software development processes (Automotive SPICE)
  • Fluent in Hungarian

Állás adatai

Referencia szám: EPD32/2020/03
Pozíció pontos megnevezés: Cybersecurity Architect
Munkavégzés helye: 1119 Budapest, Major utca 69.
Munkaszerződés típusa: Határozatlan idejű

A Knorr-Bremse vállalatcsoport a világ vezető közúti haszonjármű és vasúti fék-, felfüggesztés- és menetdinamikai járműrendszerek gyártója és fejlesztője. A vállalat a biztonságos, innovatív és gazdaságos termékek fejlesztésével, gyártásával és értékesítésével a piacvezető technológia mellett kötelezte el magát.

A kecskeméti székhelyű Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. a cégcsoport Haszonjármű Üzletágának stratégiai fontosságú gyártó- és fejlesztőbázisa. A budapesti Kutatási Fejlesztési Központjában és a kecskeméti Tesztközpontban kiváló mérnökök agilis csapata fejleszti a pneumatikus és elektronikus fékrendszereket, járművezetői asszisztens rendszereket (Driver Assistance Systems), járműdinamikai szabályozókat (Electronic Stability Program, Roll Stability Program) és egyéb innovatív termékeket.

Ossza meg vagy mentse el a kedvencei közé ezt az állást: Cybersecurity Architect